Slovenya'nın Koper kentinde düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Challenge Kupası'nda altın madalya kazanan milli cimnastikçi Ümit Şamiloğlu, olimpiyatlara Ankara'daki Cemal Alpman Cimnastik Salonu'nda hazırlanıyor.

Ümit Şamiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 ay önce ciddi bir sakatlık geçirmesine rağmen yarışabilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.

OLİMPİYAT İLE BIRAKACAK

Olimpiyatların kendi kariyeri için son olacağını belirten 39 yaşındaki milli sporcu, "Olimpiyatlara gittiğimiz takdirde sonuca ulaşacağıma inanıyorum. Performansım onu gösteriyor ve o güçte olduğumu biliyorum. Tokyo benim için son, umuyorum ki madalyayla sonlandırırım."değerlendirmesinde bulundu.

"HİÇBİR ZAMAN ANTRENMANLARIMI AKSATMADIM"

Ümit Şamiloğlu, 39 yaşında hala üst düzeyde cimnastik yapıyor olmasının rakipleri tarafından da takdirle karşılandığını belirtti.

Yaşına rağmen hala bu seviyede olmasını çok ve disiplinli çalışmasına bağlayan deneyimli sporcu, şunları kaydetti:

ANTRENÖR FAKTÖRÜ

Milli cimnastikçi, antrenörü Erdoğan Kapucu'nun da başarısında büyük bir etkisinin olduğuna dikkati çekerek, "Beni hep motive etti. Salona çekti. Gelmişsiniz 39 yaşına bir sene sonra sporu bırakmayı düşünüyorsunuz ve böyle bir sakatlık yaşıyorsunuz. Aklıma da geldi 'Tamam, spor hayatım burada bitti.' dedim. Antrenörüm beni resmen geri çekti. Bu geri dönüşün başrol oyuncusu odur."diye konuştu.

Ümit Şamiloğlu, sporu bıraktıktan sonra ise tüm çocuklara ulaşabileceği organizasyonlar yapan bir yapının yöneticisi olmak istediğini söyledi.

İMKANLARLA GELEN BAŞARI

Ümit Şamiloğlu, cimnastikte son dönemde gelen başarıların arkasındaki en büyük faktörün işin ehli bir yönetimin ve sağlanan imkanların olduğunu vurguladı. Kendi kuşağında daha yetenekli sporcular olduğunu belirten Ümit, o dönem imkanların kısıtlı olmasından dolayı bu denli başarıların elde edilemediğini savundu.

Federasyon Başkanı Suat Çelen yönetimiyle birçok değişikliğin yaşandığına dikkati çeken milli sporcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

HAREKET GURULANDIRDI

Milli cimnastikçi, 'The Samiloglu' adıyla dünya cimnastik literatürüne girmeyi başaran 5'inci Türk sporcu oldu. "30 yıllık spor kariyerimi bir iz bırakarak noktalamak istedim." ifadesini kullanan Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

"Tamam madalyalar birer iz ama bu çok farklı bir şey oldu. En nihayetinde hareket onaylandı biz de onurlandık. Hareketi geçen sene Mersin'deki Dünya Kupası'nda yaptık. Onaylanma süreci yaklaşık 8 ay kadar sürdü. O dönemde ben operasyon geçirmiştim. Benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Bu başka bir duygu. Tribünde bir gün otururken benim hareketi yapmaları ya da televizyonda yarışmaları izlerken spikerin 'Şamiloğlu hareketi' demesi, bunların çok farklı duygular yaşatacağını düşünüyorum."